Šeimos medžiai

Autorius: Romas Vrublevskis

 

Daugelis sodininkų, privačių namų savininkų, kurie neabejingi tam, kas auga jų sklypuose, svajoja apie vaismedžius, kurių vaisių skonis patiktų kiekvienam šeimos nariui.

 

Norima, kad gėrybių nebūtų per mažai ir niekada per daug. Skaudu yra kibirais išmetinėti obuolių, slyvų perteklių,  juolab kai  po poros savaičių vėl justi noras pavalgyti šiltojo sezono gėrybių.
Būtų smagu šviežių vaisių ragauti kas savaitę ir vis kitokių!  Ar tokias fantazijas galima įgyvendinti? 

 

Aišku, kad taip!

 

Medeliai, ant kurių galima rasti derliaus ivairovę, jau nuo seno yra žinomi- tik gal ne tiek paplitę dėl sudėtingesnio veisimo, skiepijimo.  Aš pats pradėjau skiepyti vaismedžius, vaiskrūmius prieš 30 metų. Mano vaikai išaugo skindami po penkias skirtingas veislias slyvų arba kriaušių  nuo vieno medelio.

 

Literatūroje galima rasti informacijos apie medžius-sodus, daugiaveislius vaismedžius ir pan. Jų esmė tame, kad kiekviena šaka vaismedyje gali būti kitos veislės, kito skonio, kitos spalvos ir skirtingo ankstyvumo.

 

Be abejonės ant obels vis dar auga tik obuolai, ant kriaušės- tik kriaušės ir tt.

 

Mes, Brolių Vrublevskių Medelynas, tokius medžius pavadinome tiesiog Šeimos medžiais.  

 

Vėliau sekė- Šeimos obelis, Šeimos kriaušė, Šeimos slyva, Šeimos trešnė ir tt. Šeimos medžių pavadinimai yra mūsų užpatentuoti.

 

Šiame video jus galite pamatyti, kaip gausiai dera šeimos kriaušė:


 

Pateiksiu pavyzdį kaip Šeimos obelis iš penkių veislių gali atrodyti:

 

1. Agra -ankstyva vasarinė

2.Baltas alyvinis- vasarinė

3.Auksis -ankstyva rudeninė

4.Raja -ankstyva žieminė

5.Conel Red- žieminė veislė

 

Panašių variacijų gali būti keliolika- kai skiriasi veislės ir jų skaičius medelyje (nuo 2 iki10). Parenkamos veislės atsparios ligoms, todėl netinka daugelis pramoninių veislių, kurios reikalauja kelių purškimų.

 

Tas pats ir su Šeimos kriaušėmis. Viename medelyje gali būti tiek vasarinės, tiek rudeninės ir žieminės veislės.

 

Pavyzdžiui:  

1. Jule Gijo- ankstyva vasarinė

2. Botaniceskaja- vėlyva vasarinė,  apvalūs vaisiai

3.Vachta -rudeninė, raudoni vaisiai

4.Suvenirs-rudeninė

5.Paryžietė- žieminė, žali vaisiai

 

Kaip ir obelims, svarbiausia yra parinkti atsparias veisles, atsižvelgti į jų augumą.

 

Šeimos slyvos turi ypač didelę paklausą, nes vaisių spalvų įvairovė yra didžiūlė -nuo žalios, geltonos iki raudonos , mėlynos ir net juodos. Medelis tampa ypač puošnus, kviečiantis - nuskink mane, paragauk! Įvairovę gali praplėsti raudonlapės slyvos arba abrikoso šakelė.

 

Pateiksiu pavyzdį :

1.Utro-geltoni vaisiai, noksta apie rugpjūčio 20d.

2.Viktorija- oranžiniai vaisiai, noksta rugsėjo viduryje

3.Blufri- mėlynos slyvos, noksta rugsėjo pabaigoje.

 

Visų Šeimos medžių turime paruoštų po keliolika skirtingų variantų.

 

Nepaminėjau svarbiausio dalyko- ar tai medžiui yra naudinga - gal juos tik kankiname?

 

Mažėjant bičių skaičiui, esant jų trūkumui tokie medžiai geriau apsidulkina kitos veislės žiedadulkėmis ir gausiai dera. Tas liečia visus vaismedžiius,  ypač kaulavaisius -  trešnes,  nes dauguma jų yra kryžmadulkės ir pavieniui nedera, reikia kito medžio, kitos veislės. Puiki išeitis Šeimos trešnės, kai įskiepytos dvi ir daugiau veislių, taip pat sutaupoma ir vietos.

 

Trešnes sunkiau sekasi skiepyti, todėl siūlome kuklesnius variantus- nuo 2 iki 4 veislių Šeimos trešnes.

 

 Pavyzdžiui:

1.Paula-geltoni vaisiai

2.Stella- raudoni vaisiai

3.Leningradskaja ciornaja- juodi vaisiai

 

Pasiūloje yra keletas panašių derinių.

 

Tokių medelių idėja labai patiko mūsų pirkėjams. Pasipylė užsakymai Šeimos vyšnioms raudonu ir bespalviu minkštimu, valgomiems šermukšniams su skitingos spalvos uogomis, lazdynams, seduloms ir netgi užsakoma stiebinių serbentų ir agrastų ( jau pradėjome skiepyti ir juos).

 

Trumpai apie priežiūrą:

 

Žiemai kamieną apsaugokite nuo saulės ir zuikių.

 

Šeimos vaismedis gali atstoti didžiąją dalį Jūsų sodo. Šalia namo, kotedžo skirkite jam geriausią vietą, pageidautina užuovejoje. Ant kiekvienos šakos yra etikėtė. Pavadinimai bus matomi bent metus, jeigu Jums aktualu prisiminti kur kokia veislė. Svarbiausia yra informacija apie genėjimą: kiekvienai veislei skirkite atskirą vietą erdvėje, ribokite aukštį, viršutinės šakos neturi užgožti apatinių.

 

Žiemiau skiepijimo vietų neturi būti jokių atžalų, porą kartų per metus patikrinkite. Šeimos medžiuose nėra nieko sudėtingo, bet reikia žinoti  kaip genėti ir prižiūrėti, kad augalas gražiai augtų ir derėtų. Įsigijant medelius Brolių Vrublevskių medelyne kaskart viską detaliai papasakosime.

 

Rūpesčių sode niekada netrūksta, bet naujovių pažinimo akimirkos, stebėjimas,  kaip medelis kaskart nustebina nauju vaisiumi tikrai  nuspalvins Jūsų veidus plačia šypsena!